Zaprzestanie wykonywania zawodu/powrót do wykonywania zawodu
Zaprzestanie wykonywania zawodu/powrót do wykonywania zawodu
Pielęgniarka/położna, która z osobistych względów zamierza zaprzestać wykonywania zawodu przez czas określony, zgłasza to niezwłocznie właściwej okręgowej radzie pielęgniarek i położnych, z podaniem przewidywanego okresu niewykonywania zawodu (art. 26a ustawy z dnia 15 lipca 2011 r. o zawodach pielęgniarki i położnej Dz. U. z 2019 r. poz. 576 ze zm.)
Zgłoszenia należy dokonać w formie pisemnego oświadczenia, podając przewidywany okres niewykonywania zawodu i pozostawić zaświadczenie o prawie wykonywania zawodu w aktach osobowych w izbie.
Oświadczenie o zaprzestaniu wykonywania zawodu (kliknij tutaj)
W przypadku zamiaru podjęcia zaprzestanego zawodu, pielęgniarka lub położna powinna zgłosić to okręgowej radzie w formie oświadczenia. (§7 pkt. 1-2 uchwały 320/VII/2018 Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych z dnia 12 września 2018 r. )
Oświadczenie o zamiarze podjęcia pracy (kliknij tutaj)
Pielęgniarki i położne, które złożyły wniosek odnośnie zaprzestania wykonywania zawodu są zwolnione z opłacania składek członkowskich. (uchwała nr 22 VII Krajowego Zjazdu Pielęgniarek i Położnych z dnia 20 stycznia 2016 r.)
Jeżeli na skutek zaprzestania wykonywania zawodu okres przerwy w wykonywaniu zawodu będzie łącznie dłuższy niż 5 lat w okresie ostatnich 6 lat, w przypadku, gdy pielęgniarka/położna będzie miała zamiar podjąć wykonywanie zawodu, będzie zobowiązana do odbycia przeszkolenia określonego przez ORPiP na podstawie art. 26 ww ustawy. Więcej o przerwie w wykonywaniu zawodu.