- Czy Pielęgniarka spełniająca definicje pielęgniarki systemu ratownictwa medycznego może realizować medyczne czynności ratunkowe oraz czynności inne niż medyczne czynności ratunkowe przewidziane w ustawie o PRM realizować w ramach indywidualnej praktyki pielęgniarskiej?
- Zwracam się z zapytaniem o sposób obliczania dochodu brutto na członka rodziny przy składaniu wniosku o „Wczasy pod gruszą”
- Informacja prawna dotycząca wynagrodzenia dla magistra bez specjalizacji zgodnie z ustawą od dnia 01.07.2023
-
Chciałam się dowiedzieć czy przysługuje mi dzień wolny za zrobienie badań okresowych. Jestem zatrudniona na etacie , pracuję w systemie dyżurowym 12 godzinnym
-
Jestem absolwentką studiów I stopnia na kierunku położnictwo. Dostałam ofertę pracy w przychodni jako położna, jednak razem z pracodawcą nie jesteśmy pewni, które czynności mogę wykonywać, a które wymagają specjalizacji położnej POZ. Dlatego zwracam się z prośbą o pomoc w tym zakresie. Czy mogłabym na przykład prosić o wykaz czynności, które położna po studiach licencjackich może wykonywać (bez specjalizacji, kursów) w przychodni POZ?
- Czy każda pielęgniarka może podać szczepionkę przeciwko wściekliźnie w trybie nagłym?
- Czy umożliwienie uczniom klas I-III obecności w szkole obliguje pielęgniarkę środowiska nauczania i wychowania do zabezpieczenia w niej realizacji świadczeń?
- Czy bez kursu specjalistycznego żywienia pozajelitowego pielęgniarka pracująca na oddziale pediatrycznym , neonatologicznym, kardiochirurgicznym dla dzieci ma prawo podłączenia takiego żywienia bez ukończonego kursu?
- Czy pielęgniarki medycyny szkolnej udzielając świadczeń z zakresu medycyny szkolnej są zobowiązane do uzyskania zgody rodzica lub opiekuna prawnego na przeprowadzenie przeglądów higieny osobistej, podawanie leków np. przeciwbólowych, przeciwgorączkowych?
- Na kim spoczywa odpowiedzialność za niekompletnie wypełnione zlecenie lekarskie na zabiegi pielęgniarskie?
- W jakim zakresie może wypisywać recepty magister pielęgniarstwa z ukończonym kursem w zakresie ordynowania leków i wypisywania recept w ramach kontynuacji leczenia?
- Czy pielęgniarka/położna wystawiająca receptę na lek niebędący kontynuacją leczenia, która jest zobowiązana do osobistego wykonania badania fizykalnego, musi posiadać zaświadczenie potwierdzające nabycie takiej umiejętności?
- Jakie kwalifikacje musi posiadać pielęgniarka aby samodzielnie wystawiać w kontynuacji zlecenia na środki pomocnicze?
- Kto przechowuje dokumentację medyczną po śmierci pielęgniarki/położnej prowadzącej indywidualną praktykę pielęgniarki/położnej?
- Czy świadczenie polegające na podaniu środków kontrastowych może pielęgniarka wykonać bez nadzoru lekarza?
- Opinia – położna nie może wykonywać obowiązków pielęgniarki
- Czy położna jest uprawniona do pobierania materiału do badań w laboratorium diagnostycznym?
- Czy samo podjęcie studiów na kierunku pielęgniarskim upoważnia położną do wykonywania zawodu pielęgniarki?
- Opinia w sprawie realizacji przez pielęgniarki zleceń lekarskich, w ramach których lekarz zleca podanie kilku produktów leczniczych w jednej iniekcji.