KOMUNIKAT o BEZPŁATNYM PROGRAMIE WSPARCIA PSYCHOLOGICZNEGO
SZANOWNE KOLEŻANKI i KOLEDZY ZRZESZENI W OIPiP w GDAŃSKU
OIPiP w GDAŃSKU INFORMUJE i POLECA:
Uprzejmie informujemy, iż Spółka Falck Medycyna wraz partnerem – Fundacją „Nie Widać po Mnie” wygrała postępowanie konkursowe, zorganizowane przez Ministerstwo Zdrowia na przeprowadzenie Projektu Wsparcia Psychologicznego dla Kadry Medycznej, sfinansowanych w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Projekt ten POLECAMY gdyż jest ważny zarówno z punktu widzenia budowania świadomości rangi zdrowia psychicznego wśród pracowników medycznych , jak i realnego wsparcia jakie może i powinno być udzielone , poprzez konsultacje psychologiczne, Kadrze Medycznej. Uczestnictwo w programie jest całkowicie BEZPŁATNE, co jest istotnym elementem programu.
TO WAŻNY KOMUNIKAT – wystartował już „Program wsparcia psychologicznego kadry medycznej” uruchomiony przez Ministerstwo Zdrowia, finansowany przez Unię Europejską. 15000 w pełni bezpłatnych wizyt i konsultacji ze socjalistami z zakresu psychologii, psychologii klinicznie i psychoterapii jest dostępnych dla każdego pracownika kadry medycznej i studentów studiów medycznych, na terenie całego kraju.
Zarejestruj się na stronie https://psychologdlamedyka.pl/
Jedną z najbardziej narażonych na wypalenie grup zawodowych są pracownicy kadry medycznej, specjaliści medycyny ratunkowej, chirurdzy, ortopedzi, specjaliści medycyny paliatywnej, ale także lekarzy medycyny rodzinnej. Federacja Porozumienie Zielonogórskie (FPZ) zauważyła nasilenie się tego zjawiska alarmując, że problem dotyka coraz młodszych lekarzy, czasem na początku drogi zawodowej. Wypalenie częściej występuje u kobiet oraz lekarzy w średnim wieku (45-54 lata).
Dlatego, został przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia i uruchomiony „Program wsparcia psychologicznego kadry medycznej”, finansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój w ramach Działania 7.1 Osi priorytetowej VII Wsparcie REACT-EU dla obszaru zdrowia.
Każdy pracownik medyczny, niezależnie od stażu i typu wykonywanego zawodu medycznego oraz studenci medycyny mogą bezpłatnie skorzystać m.in. z bezpośredniej pomocy w formie porad psychologicznych. Każdy potrzebujący będzie mógł odbyć 4 spotkania indywidualne ze Specjalistą z zakresu zdrowia psychicznego. W ramach programu pomocy udziela 100 specjalistów z zakresu:
- psychologi,
- psychologi klinicznej,
- psychoterapii.
By skorzystać w możliwości udziału w programie konieczne jest uprzednie zarejestrowanie się na stronie https://psychologdlamedyka.pl/
Konsultacje są prowadzone w trybie zdalnym lub stacjonarnym. Bezpośrednie spotkania są dostępne w każdym mieście wojewódzkim. Do dyspozycji zainteresowanych w ramach programu jest 15 000 interwencji kryzysowych. Mechanizm działania programu gwarantuję pełne bezpieczeństwo danych pacjentów biorących udział w programie.
Cele programu:
🆘natychmiastowa pomoc doraźna kadrze medycznej i studentom kierunków medycznych w sytuacji kryzysu psychicznego,
🆘wsparcie w radzeniu sobie z przyczyną problemów emocjonalnych i psychicznych,
🆘wskazanie możliwości i sposobów radzenia sobie z sytuacjami kryzysowymi w przyszłości.
Długofalowo interwencje kryzysowe przyczynią się do zmniejszenia skutków obciążenia psychicznego pracowników ochrony zdrowia wywołanych pandemią COVID-19 takich jak zmęczenie, stres, przeciążenie, strach przed zarażeniem, niepokój o bliskich, wypalenie zawodowe.